Vid Lofoten i Norge samlas i veckan flera miljöorganisationer som alla jobbar för få ett stopp på den oljeutvinning som sker i Arktis.
Bland annat kommer man förbereda för den rättsprocess som drar igång i november, där det är Greenpeace och Natur og Ungdom som lyckats få den norska regeringen till domstol. Miljöorganisationerna menar att regeringen agerat felaktigt då man först skrivit på Paris-avtalet för att i nästa stund öppna upp helt nya områden i Arktis för företag att borra efter ny olja.
– Den norska regeringen har för första gången på 20 år öppnat för ny oljeborrning i Arktis. Bland bolagen som fått tillstånd att borra återfinns Statoil och svenska Lundin Petroleum som i och med detta kommer att ha världens nordligaste oljebrunn, säger Daniel Bengtsson, nordisk kommunikationschef på Greenpeace, i ett pressmeddelande.
********
Effekt har tidigare skrivit om rättsfallet som förväntas få stor uppmärksamhet, bland annat i artiklen: Kampen om Arktis
_______________
_______________